Extra schuldhulp Leidse jongeren
Een groep van 25 Leidse jongeren, die diep in de schulden zit, wordt daarvan afgeholpen door een nieuw lokaal project. Bij ’Debt? to no debt!’ neemt de Stadsbank alle schulden van de 25 op zich en maakt met de jongeren afspraken over zowel terugbetaling als scholing en werk. Het stadsbestuur trekt voor het project een bedrag van 300.000 euro uit. ,,Er bestaan inderdaad allerlei andere schuldhulpprogramma’s’’, weet PvdA-wethouder Marleen Damen. ,,Maar daar mogen alleen mensen aan meedoen die een inkomen hebben. Dat gaat voor deze jongeren niet op. Daarom is deze pilot gestart.’’
Bij de mobiele telefoonprovider, de zorgverzekeraar, het postorderbedrijf, de belastingdienst en de woningcorporatie. Veel jongeren, zo blijkt uit onderzoek, kampen met hoge schulden bij dergelijke instanties. Vaak ook zonder zicht op licht aan het einde van de financiële tunnel. ,,Het maakt dat de schulden deze jongeren nog jaren blijven achtervolgen. Het wordt dan lastig om een studie te volgen of een woning te vinden’’, aldus Damen. ,,Dat is de belangrijkste doelstelling van het project: jongeren verder helpen richting een zelfstandig maatschappelijk bestaan.’’
Meer dan de helft van de Nederlandse jongeren tussen de 18 en 27 jaar heeft het afgelopen jaar schulden gemaakt. Bij een op de vier leidt dat tot problemen en loopt het tekort op tot ongeveer 10.000 euro. Specifieke Leidse cijfers over dit onderwerp ontbreken volgens Damen, maar ze vermoedt dat de stad niet van het landelijke beeld afwijkt.
Leiden gaat, als proef, een speciaal daarvoor geselecteerde groep jongeren helpen. De Stadsbank neemt alle schulden van ze over. Vervolgens wordt geprobeerd om diverse organisaties en instanties zover te krijgen het uitstaande bedrag wat kleiner te maken door een gedeeltelijke kwijtschelding.
Het geld dat de medewerkers van de Stadsbank daarmee ’verdienen’, wordt in de pot gestopt ,waar nu drie ton in zit, en waar in de toekomst mogelijk meer jeugdigen gebruik van kunnen maken.
In de tussentijd moeten de 25 uitverkoren jongeren verplicht meedoen aan een begeleidingstraject. Daar helpen behalve de gemeente ook Cardea, de Binnenvest, ROC Leiden, Libertas, GGZ, Studio Moio, Humanitas en Schuldhulpmaatje aan mee. Damen: ,,We hopen op een hoog slagingspercentage.’’